Broşür - Afiş - El İlanları

Özzirve Form Ofset Matbaa / Turgutlu - MANİSA

Broşür - Afiş - El İlanları

El ilanı ve broşür ürünleri, firmaların tanıtımlarını yapmak ve yeni müşterilere ulaşmak için en sık kullandıkları baskı ürünleri arasındadır. Elden ele dağıtılarak ya da mağazalarda / dükkanlarda / ofislerde insanlara verilerek kullanılan el ilanı ve broşür, insanlara firma hakkında bilgi vererek satışın gerçekleşmesini hedefler. Bunun yanında el ilanı ve broşür fuar, açılış gibi etkinliklerin de vazgeçilmez ürünleridir.

Firmaların markalarını ve sattıkları ürünü öne çıkarabilmek için potansiyel müşterilere olabildiğince çok kanaldan olabildiğince fazla kere ulaşması gerekir. Bu nedenle de el ilanı ve broşür kullanımı marka bilinirliğine ve satışların artmasına doğrudan etki eder. Özellikle de satılan ürün veya hizmetin can alıcı özelliklerinin öne çıkarıldığı çalışmalarda başarı oranları oldukça yüksektir. El ilanı ve broşürlerin kullanım alanlarına göre de farklı ürün çeşitleri bulunur. Bu ürünler arasından kitlenize en uygun olanını / olanlarını seçerek müşterilerinize ulaşacak değişik kurgular da çalışabilirsiniz.

El İlanları

El ilanı dendiğinde akıllara gelen ilk ürün olan tek yaprak baskı ürünüdür. Sadece ön ve ön / arka baskı yapılarak kullanılabilen el ilanı ürünü genellikle marka hakkında verilecek olan bilgilerin kısa olduğu durumlarda kullanılır. Broşür ürününe kıyasla çok daha az içeriği barındırabilen el ilanı ürünü, müşterilerin tüm içeriği okuma oranını artırır. Eğer vereceğiniz bilgiler kısa ve net ise bu ürün ihtiyacınız karşılayacaktır.

El ilanı boyutları, tasarım içerisinde yer alacak bilgilerin çokluğuna göre seçilmelidir. Tasarım içerisinde yer alacak tüm bilgilerin rahatlıkla okunabilecek boyutlarda olması da mesajın hızlı ve net olarak aktarılması için önemlidir. Boyuta ek olarak kullanılacak kağıdın ağırlığı / çeşidi de müşteride yaratılacak ilk algı için oldukça önemlidir. Gramajı daha yüksek olan kağıtlar çok daha kaliteli bir his vereceğinden müşterilerinizde çok daha iyi bir algı yaratmanızı sağlayabilir. Maliyet ve fayda kıyaslamasını da düşündüğümüzde; sokakta dağıtılacak el ilanlarında daha düşük gramaj tercihi yapabilecekken, dükkan / mağaza / ofis içerisinde verilecek olan el ilanının daha yüksek gramaja sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Broşür

Broşür, kırımlar sayesinde birden fazla sayfadan oluşan baskı ürünleridir. Firma hakkında bilgi vermenin yanı sıra ürün ve hizmetler hakkında da bilgi vermek isteyen firmaların kullanmayı tercih ettikleri broşür baskı ürünü, en çok kullanılan baskı ürünleri arasında yer alır. Bu ürün de el ilanı gibi sokaklarda, ofislerde, mağazalarda, dükkanlarda, fuarlarda ve aklınıza gelen pek çok yerde kullanılabilir.

Broşürlerde el ilanında farklı olarak belirleyici bir değişken daha bulunur; kırım çeşidi. Broşürler boyutuna da bağlı olmak üzere Tek Kırım, Z Kırım ve İçer Kırım gibi kırım çeşitlerine sahiptir. Bu da tasarımsal olarak içerisinde daha farklı ve fazla bilgiye yer vermenize imkan tanır. Yine burada kullanılacak olan kağıdın gramajı, firmanızın müşterilerin gözünde yaratacağı algıda önemli bir rol oynar. Bu nedenle de yapacağınız gramaj çeşitlerinde kullanım alanını ve yaratmak isteyeceğiniz algıyı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Afiş

Afişler çağımızın önemli tanıtım ürünleridir, ideal bir reklam aracıdır. Markanızı çarpıcı görsellerle ve uygun metinlerle duyurmaya, kaliteli yapılan baskı ile öne çıkarmaya yardımcı olur. Bu pazarlama ürününü elde edebilmek için afiş tasarımı örnekleri içinden seçebilir veya kendi tasarladığınız afişin baskısını yaptırabilirsiniz.

Öncelikle afiş boyutu ve afişin dikey mi yoksa yatay mı olacağına karar verilir. Dış mekan için büyük boyutlu iç mekan için daha küçük boyutlu afişler tercih edilmektedir. Daha sonra okunması kolay bir font ile birlikte görsellere uygun olacak şekilde yazı boyutu seçilir. Başlık yazılır ve gerekli yerlere renk, boyut ya da kelimelerin altı çizilerek vurgulama yapılır. Tek sayfa şeklinde olmayacak ise sütunlar belirlenir ve buna uygun olarak isteğe bağlı afişi bölecek çizgiler yerleştirilir. Afişin asıl önemli yeri metin değil görseldir. Görsel ağırlıklı yapılan afişler daha etkili olmaktadır. İçerikten çok görsellerin, grafiklerin kalitesi etkiyi arttırır. Arka planın rengi de hem vurguyu hem afişin dikkat çekmesi için önem taşır.

Yazıların okunaklı olması da arka plan rengi ile alakalıdır. Afiş tasarımı işin sanat kısmıdır. Matbaaya uygun afişler hazırlandıktan sonra genel olarak iç mekanlar için kağıt ya da yapışkanlı kağıt, dış mekanlarda ise vinil, branda bez malzemelere basılır. Bunun nedeni de hava şartlarına dayanıklı olabilmesini sağlamaktır. Dijital baskı, bilgisayar üzerinden tasarımı hazırlamak ve çıktıyı alabilmek için hızlı bir yoldur. Branda üzerine baskı da dijital baskı için kolaylaşmış başka bir alternatiftir. Herhangi bir kalite kaybı yaşamadan dayanıklı ve hafif bir malzemeye baskı imkanı da verilmektedir.

Özzirve Form Ofset Matbaa,sizlere en uygun ve kaliteli Afiş, Broşür ve El İlanı seçeneklerini sunacak, firmanızın tanıtım yüzü olacaktır.

Özzirve Form Ofset Matbaa